לייעוץ מיידי ודיסקרטי 24/7 עם בילוש חקירות ומעקבים חייגו
ייעוץ דיסקרטי 24/7

חקירות כלכליות

חקירות כלכליות – חוקר כלכלי, איתור נכסים, רכוש וחובות

חקירות כלכליות: אחד הנושאים השכיחים ביותר המעוררים קונפליקט וויכוחים בין צדדים החולקים מערכת יחסים מסוגים שונים – הוא הנושא הפיננסי. מדובר בנושא שנוטה לעורר מחלוקות רבות ולכן כדי ליישב אותן ולהוציא את האמת לאור, לא פעם קיימת דרישה לפנות למשרד חקירות לצורך ביצוע חקירה כלכלית.

על אף שהרקע לחקירות הכלכליות עלול להיות שונה מאוד וישנם מקרים רבים שבהם קיימת דרישה לבצע חקירה כזו, משרדי חקירות מיומנים מפתחים מודל קבוע אשר באמצעותו הם מצליחים להגיע לתוצאות הרצויות. מתי יש צורך בחקירות כלכליות וכיצד הן מתבצעות?

תוכן עניינים

מהי חקירה כלכלית?

מטרתה של החקירה הכלכלית הנעשית ע”י חוקר פרטי היא לברר ממה מתקיים אדם מסוים והיא נועדה לאתר נכסים מוסתרים או תמונת מצב פיננסית שונה מזו שאובייקט החקירה הצהיר עליה. במסגרת החקירה יש לגלות מהם נכסיו של האובייקט, עם אילו בנקים הוא עובד, מהי רמת האשראי ממנו הוא נהנה וכד’.

חקירה כלכלית מתרכזת לא רק בנכסים והנאות הכלכליות מהן נהנה אובייקט החקירה אלא גם בוחנת פנים שליליים יותר הקשורים ברמת חייו הכלכלית, כמו לדוגמא חובות שצבר, היכן ניתן להטיל עיקול כספים על נכסיו, מהו המוניטין הכלכלי שלו, מהי מידת הסיכון בעת ביצוע עסקים מולו וכד’.

מתי יש צורך לבצע חקירות כלכליות?

כפי שציינו, חקירות כלכליות הן שכיחות היות והפן הכלכלי הוא החוט המקשר בין מערכות יחסים רבות, בעלות אופי שונה. באופן כללי ניתן לחלק את החקירות הכלכליות לשני סוגים עיקריים: האחת היא חקירות מטעמם של מוסדות, כמו למשל עיריות, קיבוצים ומשרדי ממשלה שונים, המבקשים לנהל חקירה כלכלית אודות גורמים פרטיים המבקשים הנחות או הטבות מסוימות עקב מצב כלכלי דוחק או לחילופין כאשר מתעורר חשש כי אותו גורם אינו מדווח למס הכנסה.

הסוג השני הוא חקירות כלכליות המתבצעות מטעמו של גורם פרטי. החקירה האחרונה שהובילה לתפנית הסתיימה בצורה הנכונה ביותר. כאן יש מספר תת קטגוריות שכן חקירות כלכליות פרטיות יכולות להתבצע מכמה טעמים: חקירה שמתבצעת לפני כניסה לשותפות עסקית, על מנת שהצד המזמין יהיה בטוח שהוא אינו עומד להיכנס לשותפות שנועדה לכישלון כלכלי.

אפשרות נוספת ושכיחה מאוד היא פנייה אל משרד חקירות ובכך הזמנת חקירה כלכלית במעמד הגירושין, למשל כאשר בן הזוג מצהיר על הצהרות נמוכות מאוד לפיהן עומדים להיקבע דמי המזונות ובת זוגו אינה יכולה לממש את רכושם המשותף מאחר שאינה מודעת להיקפו.

מה המשמעות של חקירות כלכליות?

כסף הוא השמן בגלגלי העולם. למעשה מחקר אשר נערך בשוודיה על זוכים בלוטו הראה ללא כל מחלוקת כי אנשים אשר זכו בלוטו הם אנשים הרבה יותר מאושרים וזאת למרות התפיסה הרווחת כי זכייה בלוטו מובילה בטווח הארוך לבעיות כלכליות. לכן כל אדם אשר רוצה לחיות באיכות חיים גבוהה וליהנות מחייו צריך לחשוב על השאלה איך הוא מבטיח כי יש לו מספיק כסף. לצורך כך אין ספק כי יש לעבוד קשה ולהשקיע בחכמה את כספנו אך אנחנו חייבים באותה מידה גם להימנע מהונאות ומרמאים. ישנם אלפי אנשים אשר המקצוע היחיד שלהם הוא לרמות ולהונות ואנו חייבים לעשות הכול בכדי להתגונן מהם. על רקע זה ברור מדוע אתם צריכים לפנות אל משרד חקירות ואל חוקר כלכלי אשר יבצע חקירות כלכליות ויברר על אדם מסוים כל מה שיש לדעת וזאת בכדי לוודא כי הוא לא יעבוד עלינו או ישקר לנו.

האם כל משרד יכול לבצע חקירות כלכליות?

חקירות כלכליות בשונה מחקירות פרטיות או חקירות סיפורי בגידות הן לא רק בשביל לברר אם אדם עובד עלינו או מרמה אותנו אלא הן גם בעת סכסוך גירושין בכדי לגלות אילו נכסים יש לצד השני, בשביל חברה המעוניינת להיכנס לחוזה עם חברה שנייה ורוצה לדעת מה מצבה הכספי ועוד. על כן חקירות אלו הן חשובות ביותר והן משפיעות עלינו בצורה ניכרת. על רקע זה יש לציין כי ממש לא כל משרד יכול לבצע חקירות כלכליות והדבר דורש התמחות מיוחדת אשר אין לכל משרד חקירות. לכן אם אתם מעוניינים לבצע חקירה כלכלית פנו אל משרד חקירות אשר יש לו התמחות רבה בנושא ואשר יוכל לסייע לכם לעשות את העבודה כמו שצריך.

אילו אנשי מקצוע יכולים לבצע חקירות כלכליות?

אחת הסיבות לכך שלא כל משרד יכול לבצע חקירות כלכליות נעוצה בעובדה כי יש להעסיק אנשי מקצוע מומחים אשר יבצעו את החקירה. עליכם לפנות אל משרד המעסיק חוקרים פרטיים בעלי הבנה כלכלית בכדי להבטיח כי החקירה תתבצע בצורה הטובה ביותר וללא בעיות. אם החוקרים הפרטיים אינם מומחים בתחומים הללו אזי ספק רב אם הם יוכלו לבצע את החקירה הכלכלית בצורה מקצועית ולהשיג לכם את התוצאות שאתם מקווים להשיג. אתם צריכים לזכור כי חקירה כלכלית יכולה להיות לעתים את ההבדל בין עסקה מוצלחת או ניצחון במשפט ועל כן ההשפעה עליכם היא עצומה ואת זאת אתם צריכים לזכור.

הסוג השני הוא חקירות כלכליות המתבצעות מטעמו של גורם פרטי. כאן יש מספר תת קטגוריות שכן חקירות כלכליות פרטיות יכולות להתבצע מכמה טעמים: חקירה שמתבצעת לפני כניסה לשותפות עסקית, על מנת שהצד המזמין יהיה בטוח שהוא אינו עומד להיכנס לשותפות שנועדה לכישלון כלכלי.

אפשרות נוספת ושכיחה מאוד היא פנייה אל משרד חקירות ובכך הזמנת חקירה כלכלית במעמד הגירושין, למשל כאשר בן הזוג מצהיר על הצהרות נמוכות מאוד לפיהן עומדים להיקבע דמי המזונות ובת זוגו אינה יכולה לממש את רכושם המשותף מאחר שאינה מודעת להיקפו.

בדיקה כלכלית לפני שותפות עסקית

בילוש חוקר פרטי איפה לומדים להיות חוקר פרטי?

סטף (שם בדוי) הגיע אל משרד חקירות בילוש מהוסס מאוד. “הגעתי אלייך” אמר “כי עורך דיני הציע לי לבצע בדיקה כלכלית לפני שאני הולך להשקיע ממון רב בעסק”. הוא סיפר לי כי הוא יצרן של חומרי איפור, וכי ראה מודעה באינטרנט כי דרוש משקיע בעסק מתפתח ועם רווחים גבוהים, ובעקבותיו נפגש עם אדם שהציג עצמו כתעשיין של מוצרים חד פעמיים, אשר המפעל שלו נקלע לקשיים עקב לקוח שפשט הרגל והוא מציע שותפות שווה למי שמשקיע.

סטף ציין כי האיש נראה לו רציני, וכי הם נפגשו בבית מלון במרכז, וכאשר ליווה אותו, הוא אפילו צילם באיפון את רכב המרצדס שלו. ממני ביקש לברר על האיש לפני ההשקעה שהוא אמור להשקיע .

בשלב ראשון כפי שכל חוקר פרטי צריך לעשות בדקתי למי שייך כלי הרכב עמו הגיע אותו יצרן, התברר כי זה רכב מחברת השכרה, וכי כבר שבוע ימים החברה מנסה לאתר את שוכר הרכב שנעלם להם אחרי ששכר את הרכב ליומיים. היות וחברת ההשכרה הייתה בעבר לקוחה שלי סגרתי עם מנהל המכירות כי יעביר לי במייל את פרטי השוכר צילום תמונתו ות.ז שלו. תמורת זאת הבטחתי לדווח על הרכב אם אתקל בו.

התמונה והפרטים של בעל התמונה נשלחו לבדיקה במאגרי חברה העוסקת בבדיקות יכולת אשראי, והדו”ח שהגיע אלי היה מדהים, לאיש היה קשר עם כמאה חברות שונות, כאשר החברה הראשונה המחזיקה במניות החברה השנייה הייתה בבעלותו המלאה. כל החברות לא היו פעילות, כאשר נגד רובם היו הליכי הוצל”פ, חלקן נשארו חייבות סכומי עתק לנושים ולשלטונות המס. החברה העוסקת
במוצרים חד פעמיים הייתה למעשה החברה היחידה הפעילה .

למעשה האיש פעל בצורה מתוחכמת מאד, ואלמלא התעקשותי להוציא פרטים על מאה חברות שכל אחת הייתה בנויה מחברה אחרת שהיא בעלת מניות, ואלמלא הגעתי לאיש אשר עומד מאחורי כולם, לא היה ניתן ללמוד פרטים על האדם שפרסם את המודעה.

כאשר סטף הגיע אלי והצגתי לפניו את הממצאים, הוא ביקש ממני כי אעשה גם חקירה אישית על האיש כדי לבדוק מה חוסנו הכלכלי, הצעתי לו כי יתאם עם האיש פגישה, כאן יש לציין כי האיש החזיק מכשיר טוקמן, וציינתי כי יבקש ממנו בפגישה שיעשה לו סיור במפעל שלכאורה מייצר כלים חד פעמיים. תאמנו כי יקבע יום ושעה על מנת שחברת ההשכרה תוכל לקחת את הרכב.

הבדיקה האישית על אותו משקיע העלתה כי הוא נמצא בתביעות בהיקף כספי אדיר, נכסיו כולם מעוקלים כולל כל החסכונות והביטוחים, וכי הוא דרוש לחקירה ברשויות המס ובמשטרה, התברר גם כי גיסו רואה חשבון גרוש הוא זה אשר סיפק לו את המסמכים המפוברקים של החברה.

סוף דבר הרכב נלקח על ידי חברת ההשכרה, היזם ומפרסם העבודה ברח מהארץ בדרך לא ידועה, סטף נשם לרווחה כי החקירה אותה הזמין מנעה ממנו השקעה ושימת כספו על קרן הצבי. משרד חקירות בילוש הרוויח עוד לקוח מרוצה.

מה הוא תהליך חקירה כלכלית? 

חוקר לא יכול לזמן את הנכסים הפיננסים של אדם מסויים. מרבית המוסדות הפיננסיים כמו בנקים וחברות הביטוח  לא ישחררו מידע ללא אחת מהרשאות המפורטות בחשבון או ללא הסכמת הלקוחות. לא פעם, לחוקרים פרטיים אין סמכות חוקית לגשת למידע כגון חשבונות בנק או השקעות. אין מסד נתונים מקיף של חשבונות בנק בישראל, וזיהוי חשבונות שלא נחשפו או מוסתרים היא איננה משימה קלה. חוקר פרטי מנוסה עשוי לזהות חשבונות המקושרים לאדם באמצעות ראיונות, חיפושי רשומות פומביות או טכניקות חקירה לגיטימיות אחרות. חשוב לציין כי על החוקר לפעול בהתאם לחוק הישראלי משנת 1972 האוסר עליו לבצע פעולות לא חוקיות. חוקר בעל ניסיון ויידע ידע לאתר נכסים וכספים בהתאם לחוק. 

לאחר זיהוי חשבונות, קבלת מידע ספציפי על חשבון היא כמעט בלתי אפשרית ללא צו בית משפט או הסכמת בעל החשבון. לרוב כאשר אנשים מעוניינים להשיג רשומות בנקאיות שאינן שלהם הם מחפשים לחשוף נכסים נסתרים, אולי במצב גירושין או לפני נישואים . בתרחיש זה על החוקר להיות בעל פרטי זיהוי אישיים מדויקים עבור בן הזוג האחר. זה כולל שם חוקי מלא וריאציות (כינויים, קיצורים, איות שגוי נפוץ) וכן כינויים ידועים. מידע על כתובת עדכנית ואחרונה הוא חיוני. בעוד חיפושים מסוימים זקוקים רק לשם ולא לכתובת, תמיד טוב שיהיה בידכם את  שני חלקי המידע. מכיוון שאולי הנכסים הועברו לבני המשפחה, שמות וכתובות של קרובי משפחה, מספרי תעודות הזהות שלהם, תאריכי הלידה שלהם, תאריך הנפקת תעודת הזהות ועוד. זה הוא מידע רב ערך במעקב אחר העברת רכוש או מזומן בין בן הזוג למשפחה. כשמדובר בחקירות נכסים או חקירה כלכלית, החוקר לא תמיד מנסה למצוא עדויות על בגידה. ישנן סיבות רבות לבן זוג לשעבר שמסתיר נכסים בגירושין, כאשר הוא חושש שרשויות המס עשויות  להתעניין בחשבונות בנק מוסתרים, נכסים מוסתרים או חשבונות בחו"ל. 

משרד חקירות המכיר את העולם הפיננסי יידע לאתר גם מעבר לים חשבונות בנק או נכסים דיגיטליים

מה הכוונה נכסים דיגיטליים? עולם האינטרנט מאפשר לנו לפתוח חשבון במדינה זרה מבלי לצאת את הארץ או לפתוח חשבון בבנקים כמו פייפאל. זה נשמע מופרך אך ישראלים רבים מצאו דרכים יצירתיות מאוד לרמות את שלטונות המס בישראל ולצערינו גם להעלים כספים ונכסים מבני הזוג לשעבר בזמן מאבק גירושין. משרדי חקירות העוסקים בחקירות פיננסיות זקוקים לצוות סייבר המבין כיצד לאתר חשבונות בינלאומיים וחשבונות אינטרנט במהירות בצורה חוקית. חשוב לציין כי כל חוקר גם חוקר פיננסי חייב לפעול בהתאם לחוק. אם החוקר אסף את העדויות באופן לא חוקי העדויות לא יהיו תקפות בבית המשפט לכן חשוב מאוד לוודא כי החוקר הינו חוקר ממשרד חקירות מוכר וידוע ופועל בצורה חוקית. 

5/5 - (10 votes)
חקירות כלכליות
מאמרים נוספים:
כותב המאמר
בילוש חקירות ומעקבים
בילוש חקירות ומעקבים

בילוש חקירות ומעקבים הוא משרד החקירות הגדול בדרום, מעל 98% הצלחה.

פנייה דיסקרטית
חייגו אלינו עכשיו
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן