לייעוץ מיידי ודיסקרטי 24/7 עם אמיר אברמסון חייגו
ייעוץ דיסקרטי 24/7
חקירות הפרת זכויות יוצרים

מאמרים

חקירות הפרת זכויות יוצרים

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
משרד חקירות
צרו קשר
יצירת קשר עם משרד חקירות אברמסון

חקירות של הפרת זכויות יוצרים ומכירת מוצרים מזויפים - איתור זייפנים והשגת ראיות

מאז כניסת עידן האינטרנט לחיינו, זכויות יוצרים הפך לתחום פרוץ. יחד עם זאת, לא מדובר בנושא חדש, שכן משרדנו החל לעסוק בבדיקות ספריות וידאו לא חוקיות ואיתור תחנות כבלים פיראטיות כבר בשנת 1980.

כמובן שמאז, עברו מים רבים בנהר ונושא הפרת זכויות יוצרים הפך למפלצת שגורמת לרבים מאיתנו לחטוא בה. למרבה הצער, רוב היצרנים המשתייכות לתעשיות שונות, חווים את ההשפעות השליליות של הפרת זכויות יוצרים על בשרם ומתקשים להתפרנס בשל כך.

מהן זכויות יוצרים?

עוד לפני שנבין כיצד מופרים זכויות יוצרים ומדוע מדובר במעשה חמור כל כך, קודם כל רצוי שנבין במה מדובר. זכויות יוצרים הכוונה בהגנה שניתנת ליוצר/ הבעלים על היצירה שלו, שהיא למעשה הקניין הרוחני שלו, מפני שימוש בלתי מורשה. יש לציין כי שייכות היצירה לאדם מסוים לא מקנה לו באופן מיידי זכויות יוצרים אלא קיימת דרישה לרמה מינימאלית של יצירתיות בטרם ניתן יהיה לקבוע את זכויותיו של היוצר.

למה הפרת זכויות יוצרים כל כך מזיקה?

על פניו, לנו כאזרחים שלא באים מהתחום, לא תמיד ברור מדוע הורדת שיר או סרט היא פעולה מזיקה כל כך, הרי אנו יכולים לבצע אותה בלחיצת כפתור. ובכן, לפני שאנחנו מתפתים ללחוץ על אותו כפתור, עלינו להבין שהיצירה שאנחנו מתעתדים להוריד בצורה לא חוקית, היא יצירה שהשקיעו בה עמל ומשאבים רבים כדי להוציאה לאור ולכן היכולת שלנו להוריד את היצירה ללא עלות למעשה פוגעת ביכולתו של היוצר לקבל עבורה תמלוגים. במידה ומדובר ביוצר שאנחנו אוהבים ומעריכים, הרי מדובר בנקודה שראויה לחשוב עליה פעמיים.

נלחמים בהפרת זכויות יוצרים

כדי להילחם בתופעה הזו, קודם כל יש לאתר את המוצרים המזויפים. כאן משרד חקירות נכנס לתמונה: באמצעות איסוף ראיות ובליווי הלקוח, יכול המשרד לבדוק את המוצר החשוד כמזויף במעבדה, לתעד את הניסיונות להפיץ ולמכור אותו, לאתר את מיקום היווצרותו של המוצר המזויף ובמקרים מסוימים גם לערב את המשטרה ולסייע לתפוס את הזייפנים באמצעות צו בית משפט.

לא פלא, אם כן, שחוקרים פרטיים מסייעים לאתר ולתפוס מוצרים מזויפים בתעשיות השונות, החל מתעשיית המוסיקה, ההנעלה והקוסמטיקה ואפילו עד לתעשיות ההייטק והתעשיות הרפואיות. הפרת זכויות יוצרים היא תופעה שרלוונטית לכלל התעשיות שהוזכרו ועוד.

היוצר מול הזייפן

גם לאחר שסייע משרד חקירות לאתר ולתפוס את יצרני הזיופים, לא כאן מסתיימת עבודתו של היוצר, שכן תפקידו הוא לממש את החוק ולוודא שהזיופים ייעלמו מהמדפים. מי שברשותו זכויות יוצרים עבור היצירה שלו, רשאי לתבוע את הזייפן, לדרוש שזה יפסיק באופן מיידי את השימוש בזיופים ובהפצתם ואפילו לתבוע פיצויים ללא הוכחת נזק.

ברמה הפלילית, במקרים מסוימים זיוף מוצר שעליו קיימים זכויות יוצרים עלול להוות עילה לפתיחת תיק פלילי במשטרה והחרמת המוצרים המזויפים. ראוי לציין כי הקנסות במקרים שבהם הוכח הזיוף הם גבוהים מאוד ואף עלולים לחייב את הזייפן לשלם קנס עבור כל מוצר כזה שהפיץ.

טיפים הנוגעים להפרת זכויות יוצרים

  • רוב הזייפנים מוכרים את המוצרים פיראטית בשווקים ולכן מדובר בנקודת מוצא טובה לחיפושים.
     
  • מדוע חשוב לאתר את הזייפנים? משום שהלקוחות לא תמיד יודעים להבדיל בין המוצר המזויף למקור ולכן הם משליכים את איכות המוצר המזויף לגבי היוצר. מכאן שמדובר בנזק משמעותי למוניטין של היוצר.
     
  • קיבלתם פנייה מלקוח לא מרוצה ואינכם מבינים מדוע? נסו להבין היכן וממי רכש את המוצר ונסו לברר כמה שיותר מידע אודות הרכישה. מדובר במידע יקר ערך שכדאי למסור אל חוקר פרטי מקצועי.

לייעוץ מיידי ודיסקרטי חינם השאירו פרטים

מאמרים נוספים:

חקירה כלכלית מקיפה

איך מבצעים חקירה כלכלית מקיפה?

שוק החקירות הכלכליות הפך לנרחב בשנים האחרונות ומאפיין תחומים רבים ושונים . לפני שנצלול ונשיב על השאלה איך מבצעים חקירה כלכלית מקיפה

חוקר פרטי

איך מתבצעות חקירות פרטיות?

אין ספק כי האמת היא הערך החשוב ביותר בחיים וככל שאנו יודעים את האמת כך החיים שלנו יהיו יותר טובים. תחשבו על

כותב המאמר

יניב מור

יניב מור

יניב מור, חוקר פרטי ובעל משרד החקירות הגדול בדרום "מור חקירות". מעל 98% הצלחה.

פנייה דיסקרטית

גלילה לראש העמוד

חוקר פרטי לכל מטרה

לפגישת ייעוץ דיסקרטית