משרד חקירות
מאמרים אחרונים
צרו קשר
יצירת קשר עם משרד חקירות אברמסון

ביצוע מעקבים סמויים והשגת ראיות

האסוציאציה הראשונה של רובנו למשמע צמד המילים 'מעקבים סמויים' הן אותן תמונות פוטוגניות שנטמעו בתודעתנו בעקבות סרטי הבילוש המפורסמים. אלא שפנטזיה לחוד ומציאות לחוד - בפועל, מעקבים סמויים הם מורכבים, רגישים ודורשים לא מעט מיומנות וניסיון מטעמו של החוקר הפרטי הנדרש לבצעם.

אם כן, לא פשוט לבצע מעקבים סמויים, שכן הם לא רק דורשים הרבה טכניקה וציוד מתקדם מטעמו של החוקר הפרטי אלא גם כרוכים במידת סיכון לא מבוטלת. כיצד מתבצעים מעקבים סמויים ובאילו סיכונים מדובר?

מה הופך חוקר פרטי לעוקב טוב?

חוקר פרטי יהפוך לעוקב טוב רק במידה וכמה תנאים בסיסיים יתקיימו במקביל בעת ביצוע המעקב. התנאים הללו מתייחסים בחלקם לתכונות אופי מולדות שקיומן הכרחי לצורך ביצוע מעקב איכותי. כשאנחנו מדברים על תכונות אופי, הכוונה לתכונות כגון סבלנות, תושייה, אמינות ואינסטינקטים מחודדים.

כמובן שלא רק תכונות מולדות יסייעו בביצוע המטלה, אלא ישנן גם כמה תכונות נרכשות שהנן קריטיות כמו לדוגמא שליטה בשטח הנחקר, שליטה בציוד שהחוקר הפרטי יתבקש להביא עמו (ובו ניגע בהמשך) וטכניקות שניתן ללמוד רק במבחן הזמן.

מה יש לקחת בחשבון בעת ביצוע מעקב?

גם חשיבה לוגית היא קריטית לצורך ביצוע מעקב, שכן ישנם פקטורים שונים שיכולים להשפיע על אופיו. אם נדרש מעקב רגלי, הרי על החוקר הפרטי לדעת שאין באפשרותו לעשות זאת בעצמו אלא דרוש לו פרטנר נוסף. כמו כן, יש לקחת בחשבון את כלי הרכב שבאמצעותו מתנייד אובייקט החקירה, את סדר יומו והרגליו השונים. כל פרט קטן כזה יכול להשפיע על אופי המעקב ולכן יש לפרק את כל הנתונים הללו לגורמים במטרה להרכיב מעקב סמוי מוצלח.

ציוד מעקבים

מעקב סמוי לא תלוי רק על כתפיו של החוקר ואישיותו אלא ישנם גם אמצעים טכנולוגיים שמסייעים לו רבות בעת ביצוע עבודתו. שכלולים חדשים בתחום הפכו את עבודתו של החוקר לפרודוקטיבית וקלה יותר, כמו לדוגמא אמצעי קשר מתקדמים, תחפושות לצורך הסוואה בשטח, לווייני GPS, מחשבים וכו'.

לטכנולוגיה יש גם פנים מסורבלים ופחות נוחים, שהרי החוקר הפרטי נדרש לא רק לשלוט ביד רמה בכל הציוד שהוא נושא עמו בעת ביצוע המעקב אלא גם לדעת להטמיע אותו בשטח, כך שלא יעורר חשד. אם כן, אלמנט ההסוואה נחוץ כאן לא רק לחוקר עצמו, אלא גם לציוד שהוא מביא עמו. הצלחה של חקירה פרטית היא כמו הצלחה של קידום אורגני לאתר. עבודה מקצועית, נכונה ואידיאלית שתוביל לתוצר המתבקש.

הסיכונים בעת ביצוע מעקב סמוי

המעקבים הסמויים מתחלקים לארבע קטגוריות מרכזיות: מעקב נייח, מעקב רגלי, מעקב רכוב ומעקב טכני. המעקב הרגלי והרכוב, מטבע הדברים, הם המסוכנים ביותר משום שהם דורשים את הקרבה הפיזית הגדולה ביותר לאובייקט הנבחר וקיים סיכוי גדול לאבד עמו קשר (בייחוד בכל הקשור למעקב רכוב). לכן, אם נפלה ההחלטה לבצע את אחד משני המעקבים המדוברים, יש לוודא שכל הפקטורים שהזכרנו נלקחים בחשבון. פנייה אל משרד חקירות מקצועי תפחית את כל הסיכונים הקיימים ותיתן את האפשרות לחקירה הטובה ביותר.

לייעוץ מיידי ודיסקרטי חינם השאירו פרטים